TÜRKİYE EKONOMİSİ - ENFLASYON  English

2014 yılı Ağustos ayında enflasyonda bir önceki aya göre yüzde 0,09, bir önceki yılın Aralık ayı sonuna göre yüzde 6,28 oranında artış gerçekleşmiştir. Bu doğrultuda; 2014 yılının ilk sekiz ayında yıllık tüketici enflasyonu geçen yılın aynı ayına kıyasla 1,37 puan, temmuz ayı yıllık enflasyonuna göre ise 0,22 puan artarak yüzde 9,54'e yükselmiştir.

Ana harcama grupları itibariıyle 2014 yılı Ağustos ayında aylık en yüksek artış yüzde 1,64 ile lokanta ve oteller grubunda gerçekleşmiş olduğu görülmektedir. Ana harcama grupları itibariyle Ağustos ayında aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 4,92 ile giyim ve ayakkabı grubu olmuştur. Enflasyonda bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık en fazla artış yüzde 14,73 ile yine lokanta ve oteller grubunda gerçekleşmiş olduğu görülmektedir.

TÜFE içerisinde yüzde 24,45'lik ağırlığı ile en önemli gruplardan biri olan gıda ve alkolsüz içecekler grubu yılın ilk sekiz ayında yüzde 9,22 oranında artmış, grup yıllık enflasyonu geçen yılın aynı ayına göre 4,19 puan, temmuz ayı yıllık enflasyonuna göre ise 1,88 puan artarak yüzde 14,44 olmuştur. Gıda ve alkolsüz içecekler grubu aylık yüzde 0,89, yıllık yüzde 14,44 artış ile lokanta ve oteller grubundan sonra enflasyonda en fazla artış görülen grup olmuştur.

Alkollü içecekler ve tütün grubunda yıllık enflasyon önemli ölçüde azalma eğilimindedir. Bu grupta yıllık enflasyon, geçen yılın aynı ayına kıyasla 11,45 puan azalarak yüzde 4,56 olarak gerçekleşmiştir. 

Temel mal grubunda yıllık tüketici enflasyonu, 2014 yılının ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yükselerek yüzde 10,37 olarak gerçekleşmiştir. Bu grubun önemli bileşenlerinden olan giyim ve ayakkabı alt grubunda yıllık enflasyon yüzde 8,59'a gerilerken, diğer bir önemli bileşen olan dayanıklı tüketim mallarında ise yıllık enflasyon 11,77'ye yükselmiştir.

Ağustos ayında hizmet fiyatları aylık bazda yüzde 0,92 oranında artmış ve grup yıllık enflasyonu bu yılın ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,78 puan, temmuz ayı yıllık enflasyonuna göre ise 0,34 puanlıkk yükselişle yüzde 8,96 olarak gerçekleşmiştir. Ağustos ayında enerji fiyatları yüzde 0,44 oranında gerileyerek grup yıllık enflasyonu yüzde 2,94 olarak gerçekleşmiştir.  

Temel enflasyon göstergelerinde ise yıllık enflasyon geçen yılın aynı ayına göre yükselmiştir. Bu kapsamda, enerji, gıda, alkollü içecekler, tütün ve altını dışlayan ÖKTG-I endeksi ağustos ayında yıllık olarak yüzde 9,29'a yükselmiştir. Ancak, OKTG-I endeksi temmuz ayı enflasyonuna göre ılımlı bir azalma eğiliminde olduğu görülmektedir.

Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, temmuz ayı yıllık enflasyonuna göre en yüksek artışın 0,43 puan ile gıdgrubunda olduğu görülmektedir. Geçen yılın aynı ayına göre bakıldığında ise yine en yüksek artışın 0,96 puan ile gıda grubunda olduğu anlaşılmaktadır. Bu çerçevede, yıllık tüketici enflasyonuna en yüksek katkının yüzde 3,48 puan ile gıda grubundan gelmekte olduğu görülmektedir. Gıda grubunu ise yüzde 1,56 puan ile ulaştırma ve yüzde 0,95 puan ile lokanta ve oteller gruplarının izlemekte olduğu görülmektedir.

Sonuç olarak, Ağustos ayı yıllık tüketici enflasyonunun temel nedenlerinden birinin gıda fiyatlarında süregelen olumsuz seyir öne çıkmıştır. Gıda fiyatlarında görülen artışların doğrudan etkisi gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görülürken (grubun yıllık artış oranı yüzde 14,44 ve yılllık enflasyona katkısı yüzde 3,48 puan), dolaylı etkisi ise lokanta ve oteller grubunda grülmektedir (grubun yıllık artış oranı yüzde 14,73 ve yılllık enflasyona katkısı yüzde 0,95 puan).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  

  

Tablodan da anlaşılacağı üzere, temmuz ayı enflasyonuna en yüksek katkıyı 0,11 puan ile alkollü içecekler ve tütün alt grubu ile ulaştırma alt grubu yapmıştır. Bu alt grupları 0,10 puan ile eğlence alt grubu izlemektedir.

DAHA FAZLA BİLGİ 

 

 

Yıllara Göre Enflasyon Oranları (1939-1995)  

Enflasyon Raporları-Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 

Aylık enflasyon rakamları 

Aylık Fiyat Gelişmeleri 

Enflasyon Kitapçığı - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 

(Konular:Enflasyon Nedir?-Enflasyonun Kaynağı Nedir?-Enflasyonun Maliyeti Nedir?-Para Politikası Nedir - Nasıl Çalışır?-TCMB Para Politikasının Çerçevesi-Para Politikasının Öncelikleri-Türkiye’de Enflasyon)

Enflasyon Hedeflemesi Kitapçığı

Hazırlayanlar: Said Vakkas BOZKURT - Yalçın AY - Okan SÜLER

Ayrıca, Ekonomi sayfalarının hazırlanmasında emeği geçen Hazine Başkontrolörü Aziz DOĞAN'a (Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu Üyesi)  teşekkür ederiz. 

 

Buradasınız: Anasayfa Ekonomi Enflasyon