ÜRETİM VE BÜYÜME

1- ÜRETİM

2014 yılı Temmuz ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 artmıştır. Alt sektörler itibari ile 2014 yılı Temmuz ayında madencilik ve taşocaklığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,4; imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 6,2 artmıştır.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1,8 oranında artmıştır. Temmuz ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocaklığı sektörü endeksi yüzde 2,0 azalırken; imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,2 oranında artmıştır.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6,1 ile sermaye malı üretiminde gerçekleşmiştir. Sermaye malı üretimini yüzde 3,5 ile dayanıklı tüketim malı üretimi izlemektedir. Ana sanayi grupları bazında sermaye malları üretimi 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 oranında artmıştır.

Alt sektörlerin aylık sanayi üretimine katkıları açısından bakıldığında ise Temmuz ayında aylık sanayi üretimine en yüksek katkının 1,5 puan ile imalat sanayi sektöründen gelmekte olduğu görülmektedir. Ana sanayi gruplarında ise aylık sanayi üretimine en yüksek katkının ise 1,0 puan ile sermaye malı üretiminden gelmekte olduğu görülmektedir.

 

 2-BÜYÜME

Üretim yöntemine dayanılarak hesaplanan gayri safi yurt içi hasıla birinci çeyreği bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla %4,3 oranında artarak 29.210 Milyon TL olmuştur. Gayri safi yurt içi hasıla birinci çeyreği cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %14,8'lik artışla 407.310 Milyon Tl olmuştur.

2014 yılı birinci çeyreğinde sabit fiyatlarla mal ve hizmet ihracatı %11,4, devletin nihai tüketim harcamaları %8,6, hanehalklarının nihai tüketim harcamaları %2,9 artarken; gayri safi sabit sermaye oluşumu ise %0,5 azalmıştır. 2014 yılı birinci çeyrek büyümesine en önemli katkı net ihracat kaleminden gelmiştir. Buna göre, yılın ilk çeyreğinde net ihracatın büyümeye katkısı yüzde 2,7 olmuştur. Net ihracat, 2013 yılı birinci çeyreğinde yüzde 0,7 düzeyinde büyümeye negatif katkı sağlamıştı.  

Hazırlayanlar: Said Vakkas BOZKURT - Yalçın AY - Okan SÜLER

Ayrıca, Ekonomi sayfalarının hazırlanmasında emeği geçen Hazine Başkontrolörü Aziz DOĞAN'a (Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu Üyesi)  teşekkür ederiz.

Buradasınız: Anasayfa Ekonomi Üretim ve Büyüme