ÜRETİM VE BÜYÜME

1- ÜRETİM

2014 yılı Nisan ayında sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 artmıştır. Geçen sene, söz konusu oran yüzde 4,8 olarak gerçekleşmişti. Alt sektörler itibari ile 2014 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocaklığı endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre 5,6 puanlık yükselişle yüzde 9,3 artmıştır. İmalat sanayi endeksi ise 2014 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 1 puanlık düşüşle yüzde 4,1 oranında artmıştır. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi endeksi Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artmıştır.  

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 artmıştır. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde ise 2014 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocaklığı sektörü yüzde 9,3, imalat sanayi sektörü yüzde 4,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü ise yüzde 5,8 artmıştır.

Diğer taraftan, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,0 artmıştır. Alt sektörler itibari ile bakıldığında ise; 2014 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocaklığı sektörü bir önceki aya göre yüzde 3,9 artmıştır. İmalat sanayi sektöründe aylık artış oranı yüzde 0,4 olarak gerçekleşmiştir.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında 2014 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 2 ile sermaye malı üretiminde gerçekleşmiştir. Sermaye malı üretimini yüzde 1,9 ile enerji üretimi izlemektedir.

Ana sanayi grupları bazında sermaye malları üretimi 2014 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 oranında artmıştır. Geçen sene Nisan ayında söz konusu grupta artış oranı yüzde 1,7 idi. Ara malı üretimi 2014 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre 1,6 puan düşerek yüzde 4,4 oranında artmıştır. 

2-BÜYÜME

Üretim yöntemine dayanılarak hesaplanan gayri safi yurt içi hasıla birinci çeyreği bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla %4,3 oranında artarak 29.210 Milyon TL olmuştur. Gayri safi yurt içi hasıla birinci çeyreği cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %14,8'lik artışla 407.310 Milyon Tl olmuştur.

2014 yılı birinci çeyreğinde sabit fiyatlarla mal ve hizmet ihracatı %11,4, devletin nihai tüketim harcamaları %8,6, hanehalklarının nihai tüketim harcamaları %2,9 artarken; gayri safi sabit sermaye oluşumu ise %0,5 azalmıştır. 2014 yılı birinci çeyrek büyümesine en önemli katkı net ihracat kaleminden gelmiştir. Buna göre, yılın ilk çeyreğinde net ihracatın büyümeye katkısı yüzde 2,7 olmuştur. Net ihracat, 2013 yılı birinci çeyreğinde yüzde 0,7 düzeyinde büyümeye negatif katkı sağlamıştı.  

Hazırlayanlar: Said Vakkas BOZKURT - Yalçın AY - Okan SÜLER

Ayrıca, Ekonomi sayfalarının hazırlanmasında emeği geçen Hazine Başkontrolörü Aziz DOĞAN'a (Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu Üyesi)  teşekkür ederiz.

Buradasınız: Anasayfa Ekonomi Üretim ve Büyüme